fbpx

Backlink Stratejisi
Backlink stratejileri, uzun süredir dijital pazarlamanın önemli bir parçası olmuştur.
Web sitenizin; trafiğini, sırasını, itibarını ve hatta ilişkilerini geliştirmeye yardımcı olurlar.

Başarılı dijital pazarlamacılar, backlink stratejilerini genel pazarlama stratejilerine dahil ederek, yalnızca yüksek otorite ile değil, aynı zamanda kendi kişilikleriyle de alakalı olan sitelerde bağlantılar kurmaktadır.
 
Backlink'inizi kazanmak için değerli bir şeyle kaliteli içeriğe ihtiyacınız var.

Backlink nedir?
Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı bağlantıdır. Geri bağlantılar, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında öne çıkmasında büyük bir etki yapar. Bu yüzden bir web sitesinin SEO sıralamasını iyileştirmek için çok yararlı oldukları düşünülüyor. Arama motorları, arama sonuçlarını görüntülemek için birden fazla faktör kullanarak sıralamayı hesaplar.

Bir web sitesi sizin sitenize link (bağlantı) verdiğinde aslında backlink almış olursunuz. Sitenize gelen linke backlink denir.

Backlink bir web site, blog veya forum’un diğer bir siteye veya platforma referans olmasıdır. Bir referans olarak adlandırılan backlink Google sıralamalarında da etkili olmakta ve sitelere ziyaretçi kazandıra bilmektedir.

Backlink kazanımı, site dışı SEO'ların temel bir bileşenidir.
Bu linklerin elde edilme süreci, ziyaretçi kazancı veya bağlantı kurma olarak bilinir.

Bazı backlink'ler diğerlerinden daha değerlidir. Güvenilir, popüler, yüksek otorite sitelerden takip edilen geri dönüşler, kazanılacak en çok istenen geri dönüşler olarak kabul edilirken, düşük-otorite, potansiyel olarak istenmeyen sitelerden geri dönüşler tipik olarak zincir halkasının sonundadır. Bir bağlantının takip edilip edilmeyeceği kesinlikle önemlidir. Ziyaretçisi yüksek, kaliteli web sitelerinde adınızın geçmesi bile markanıza bir destek sağlayabilir.

Kazandığınız bazı backlink'lerin diğerlerinden daha değerli olması gibi, diğer sitelere oluşturduğunuz bağlantılar da değer bakımından farklılık gösterir. Harici bir siteye bağlantı verirken, bağlantıyı takip etmeyi veya izlemeyi seçmemeniz durumunda, kullandığınız bağlantı metni ile ilgili seçimlerinizi (sayfa yetkilisi, içeriği, arama motoru erişilebilirliği vb.) kullanırsınız. Bağlantı sayfasıyla ilişkili diğer meta etiketler, verdiğiniz değer üzerinde ağır bir etkiye sahip olabilir.

Rekabetçi backlink araştırması
Backlinkler kazanmak için bazen zaman alabilir. Yeni siteler veya anahtar kelime üretmeyenlerin, bağlantı oluşturma konusunda nereden başlanacağını bilmek zor olabilir. Rekabetçi backlink araştırmasının devreye girdiği yer: Hedef anahtar kelimeleriniz için zaten sıralanan bir rakibe backlink profilini (bir web sitesine bağlanan sayfaların ve alanların toplanması) inceleyerek, onlara yardımcı olabilecek bağlantı oluşturma hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Haber siteleri, blog yazıları gibi mecralarda bulunan özgün içeriklerdeki sizinle alakalı kelimelerden backlink almanız markanızın tanıtımı açısından önemli rol oynayacaktır.

Doğru bir backlink'in değereni asla küçümsememek gerekir. Backlink trafiği (referans olduğu için), arama trafiğinden daha önceliklidir.  

Backlinkler Faydaları:
Her şirket, firma veya birey bir arama motorunun en üstünde görünmek ister. En üstte görünmesi, hedef kitlenize daha kolay ulaşmanızı sağlayan bir değerdir.

Google, spam’a bağlantı verenler gibi düşük kaliteli geri bağlantılarla web sitelerini cezalandırır. Bu yüzden son derece değerli geri dönüşler önemlidir. Sayfanızın arama sonuçlarının üstünde görünüp görünmeyeceğini belirleyebilirler.

Yüksek kaliteli backlinklere sahip olmak için, bağlantıların içeriğin değerli olduğundan emin olun. Bu, web sitenizi yüksek kalitede bir hale getirir ve dolayısıyla Google'dan banlanmayı engeller. Bu gibi önlemleri almak, kaliteli geri dönüşler tarafından sağlanan diğer faydalardan yararlanmanızı sağlar.

Web sitenize geri bağlantı yapan sayfaların kalitesi ve miktarı, Google gibi arama motorları tarafından, arama motoru sonuçları sayfalarında sıralamanızı belirlemek için kullanılan ölçütlerden bazılarıdır.

İlgili backlink’e tıklayan bir kişi direkt olarak backlink sahibi olan siteye yönlendirilir. Bu şekilde link çalışması yapan bir web site sıralamalarda yükselmenin dışında ekstra ziyaretçi kazanırsınız.

SEO uzmanları : Müşterilerinin konuyla alakasını bilmeden onlarla konuşurken garip sözler ve seo jargonuyla konuşurlar. Bazıları bunu kasıtlı olarak, hacker tekniklerini kullandıkları gerçeğine dayanarak yapar. Ancak, müşterilerinin izlenecek yol ile ilgili teknik bilgilere değil sonuçlara önem verdiğini unutmaktadırlar.